STOMATOLOGIA

Stomatologia dziecięca

U dzieci próchnica postępuje dużo szybciej niż u pacjentów dorosłych. Stąd konieczność szczególnego dbania o uzębienie najmłodszych, u których proponujemy:

-wizyty adaptacyjne: wizyta u lekarza dentysty może być mało przyjemnym przeżyciem, jeśli mały pacjent pojawia się w gabinecie po raz pierwszy z powodu bólu zęba. Dlatego tak ważne jest, by rozpocząć adaptację dziecka do lekarza i gabinetu jak najwcześniej – najlepiej od 18 miesiąca życia dziecka. Lekarz dentysta w formie zabawy prezentuje sprzęt stomatologiczny oraz liczy i ogląda zęby. W trakcie wizyty wykonywany jest również instruktaż higieniczny i dietetyczny co pomaga w utrzymaniu zębów mlecznych w jak najlepszym stanie, bez ognisk próchnicowych, do czasu ich fizjologicznej wymiany.

-lakierowanie zębów : zabieg przeciwdziałający pojawianiu się ubytków próchnicowych, który wspomaga działanie dobrej higieny i odpowiedniej diety. Zabieg ten można wykonywać u dzieci od trzeciego roku życia, u których nie jest wykonywana fluoryzacja w przedszkolu

-leczenie zachowawcze: w sytuacji, gdy ząb zostanie zajęty przez próchnicę, należy reagować jak najszybciej. Zniszczone zęby mleczne nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale gdy ubytek tkanek jest duży, tracą też bardzo ważną funkcję jaką jest utrzymywanie miejsca dla zębów stałych, co wiąże się z koniecznością leczenia ortodontycznego w przyszłości. Co więcej, należy leczyć zęby mleczne jak najszybciej, aby uniknąć zapalenia miazgi i wszelkiego rodzaju ropnych stanów zapalnych, które dla małego pacjenta mogą być szczególnie niebezpieczne.

-lakowanie bruzd w zębach stałych: jest to zabieg mający na celu zabezpieczenie bruzd zębów stałych przed próchnicą. Kształt bruzd sprzyja odkładaniu się w nich resztek jedzenia, co w połączeniu z mało starannym myciem zębów może prowadzić do próchnicy bruzd, która w stałym niedojrzałym zębie postępuje szybko i może prowadzić do konieczności leczenia endodontycznego przed pełnym rozwinięciem się korzeni zęba.

-diagnostykę i leczenie ortodontyczne: w przypadku niektórych wad zgryzu ważne jest ich jak najwcześniejsze wykrycie, które zmienia rokowanie całego leczenia na bardziej korzystne. Ważne jest, aby jak najwcześniej wykryć i usunąć wszelkiego rodzaju parafunkcje i dysfunkcje, mogące wpływać na rozwój wad zgryzu.

-ekstrakcje zębów mlecznych.

wróć