Oto kilka wskazówek:
- Myj ręce przed i po myciu zębów
- Zawsze kupuj dodatkową zapasową szczoteczkę lub końcówkę do szczoteczki elektrycznej/ sonicznej. Wymieniaj szczoteczkę/końcówkę na nową co 2-3 miesiące, kiedy włosie szczoteczki zaczyna się wyginać i wygląda na zużyte.
- Pamiętaj, ze końcówki do szczoteczki elektrycznej można zdejmować, co pozwala na ich dokładne umycie i dezynfekcję.
- Po każdym użyciu dokładnie przepłukuj szczoteczkę ciepłą wodą, żeby zmyć pozostałości pasty i resztek, które osadzają się na włosiu szczoteczki. Szczoteczkę przechowuj w pozycji pionowej, na otwartej przestrzeni, tak, żeby miała możliwość łatwego wyschnięcia.
- Nigdy nie przykrywaj niczym szczoteczki i nie zamykaj w pojemnikach, kiedy wciąż jest mokra – sprzyja to pajawianiu się na jej powierzchni grzybów i bakterii.
- W sezonie zachorowań na grypę, który przypada na jesień i zimę, nie przechowuj szczoteczek wszystkich członków rodziny blisko siebie w zamkniętej szafce.
- Po infekcji lub chorobie zawsze wymieniaj szczoteczkę na nową – bakterie mogą osadzać się na włosiu szczoteczki i infekować Cię od nowa, utrudniając dochodzenie do zdrowia.
- Jeśli Twoja szczoteczka znajduje się zaraz obok szczoteczki kogoś, kto choruje, istnieje szansa, że bakterie przedostaną się na nią i wywołają infekcję w Twoim organizmie. W przypadku choroby dobrym pomysłem jest używanie jednorazowych szczoteczek przez okres trwania choroby.
- Raz w tygodniu można namoczyć szczoteczkę w antybakteryjnej płukance do ust. Przed ponownym użyciem należy ją dokładnie wypłukać wodą.
- Niektóre szczoteczki soniczne i elektryczne posiadają komorę do czyszczenia końcówek w ultradźwiękach i świetle UV.