Jak dbać o zęby dziecka?

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia u dziecka nadwrażliwości sensorycznej, warto rozpocząć zabiegi higienizacyjne w jamie ustnej dziecka od pierwszych tygodni życia dziecka. Można to robić za pomocą nawiniętego na palec sterylnego gazika zwilżonego przegotowaną wodą. Gazikiem wycieramy wyrostki zębodołowe dziecka, błonę śluzową policzków i podniebienia. Na rynku dostępne są też specjalne nawilżane chusteczki do mycia jamy ustnej dla niemowląt.

Po pojawieniu się pierwszego zęba należy używać szczoteczki do mycia zębów z malutką ilością pasty z fluorem ( zawartość 1000 ppm F). Warto kupić szczoteczkę soniczną z podświetlaną końcówką – pomaga ona rodzicowi dokładnie domyć ząb z każdej strony i uwidacznia niedomyte miejsca.

Nie zaleca się podawania dzieciom podczas snu słodkich napojów – mleka, soków, słodzonej herbaty. Podczas snu wydziela się mało śliny, zęby nie są obmywane, zatem kwasy ze słodkich napojów bez problemu rozpuszczają delikatne szkliwo mlecznych zębów często prowadząc do dramatycznej próchnicy nawet u 1,5 rocznych dzieci.

Należy pamiętać o dokładnym myciu zębów po kolacji, przed nocnym odpoczynkiem. Nawet jeśli dziecko samo myje zęby, do 8 roku życia obowiązkiem rodzica jest kontrolowanie efektów mycia zębów i ich ponowne mycie, jeśli na zębach zalegają resztki jedzenia.

Produkty, które są szczególnie niebezpieczne dla zębów to słodycze, szczególnie kwaśne i ciągnące żelki, krówki, gumy rozpuszczalne, słodkie jogurty z dużą zawartością cukru, białe pieczywo czy drożdżówki. Pokarmy te przyklejają się do powierzchni zębów i jeśli zęby nie zostaną oczyszczone w niedługim czasie po posiłku – rozpoczynają rozpuszczanie szkliwa.

Kolejnym ważnym aspektem dbania o zęby dziecka są częste wizyty u dentysty. Przeglądy jamy ustnej u dziecka powinny się zacząć około 2 roku życia dziecka i powinny odbywać się co 4 miesiące. Próchnica u dzieci postępuje bardzo szybko – z maleńkiej nieleczonej plamki w przeciągu kilku tygodni może powstać ogromny ubytek próchnicowy obejmujący całą powierzchnię żucia zęba. Dlatego tak ważne są wizyty kontrolne – by nie przegapić etapu, na którym można bezboleśnie wyleczyć ząb.

Pierwsza wizyta u dentysty to wizyta adaptacyjna. Dziecko zapoznaje się z lekarzem i z gabinetem, oswaja się ze sprzętami i dźwiękami przez nie wydawanymi. Na pierwszej wizycie lekarz, za zgodą małego pacjenta, ogląda jamę ustną, liczy zęby. W przypadku występowania próchnicy, leczenie odbywa się na kolejnej wizycie, by nie zrazić dziecka.

W przypadku starszych dzieci istnieje możliwość leczenia w podtlenku azotu. Podtlenek azotu to gaz rozweselający, który sprawia, że zabieg stomatologiczny jest dla dziecka obojętny. Pacjent pod wpływem podtlenku azotu jest zrelaksowany i chętnie otwiera buzię do zabiegu. Warunkiem korzystania z gazu rozweselającego jest umiejętność nieprzerwanego oddychania nosem, zatem najczęściej stosujemy podtlenek u dzieci od 5 roku życia.

wróć