Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia u dziecka nadwrażliwości sensorycznej, warto rozpocząć zabiegi higienizacyjne w jamie ustnej dziecka od pierwszych tygodni życia dziecka. Można to robić za pomocą nawiniętego na palec sterylnego gazika zwilżonego przegotowaną wodą. Gazikiem wycieramy wyrostki zębodołowe dziecka, błonę śluzową policzków i podniebienia. Na rynku dostępne są też specjalne nawilżane chusteczki do mycia jamy ustnej dla niemowląt.
Po pojawieniu się pierwszego zęba należy używać szczoteczki do mycia zębów z malutką ilością pasty z fluorem ( zawartość 1000 ppm F). Warto kupić szczoteczkę soniczną z podświetlaną końcówką – pomaga ona rodzicowi dokładnie domyć ząb z każdej strony i uwidacznia niedomyte miejsca.
Nie zaleca się podawania dzieciom podczas snu słodkich napojów – mleka, soków, słodzonej herbaty. Podczas snu wydziela się mało śliny, zęby nie są obmywane, zatem kwasy ze słodkich napojów bez problemu rozpuszczają delikatne szkliwo mlecznych zębów często prowadząc do dramatycznej próchnicy nawet u 1,5 rocznych dzieci.
Należy pamiętać o dokładnym myciu zębów po kolacji, przed nocnym odpoczynkiem. Nawet jeśli dziecko samo myje zęby, do 8 roku życia obowiązkiem rodzica jest kontrolowanie efektów mycia zębów i ich ponowne mycie, jeśli na zębach zalegają resztki jedzenia.