Jak możesz zwiększyć efektywność Twojego leczenia ortodontycznego?
1. Stosuj się do zaleceń lekarza
Jeśli lekarz zaleci noszenie wyciągów międzyszczękowych ( gumki między górnym a dolnym aparatem) – musisz je nosić. Niestety, bez wkładu pacjenta w tym zakresie, leczenie nie pójdzie ani o krok do przodu.
2. Regularnie pojawiaj się na umówionych wizytach i informuj o wszelkich usterkach
Może się zdarzyć, że odpadnie któryś z zamków w aparacie lub końcówka drutu za rurką na trzonowcu obciera policzek, czy też odczepi fragment Twojego retejnera. Nie ignoruj takich sytuacji i nie czekaj na następną wizytę – od razu skontaktuj się z naszym gabinetem. Odklejony zamek może sprawić, że na kolejnej wizycie trzeba będzie cofnąć się o krok do tyłu w leczeniu, by naprawić usterkę i cały proces się wydłuży. Pamiętaj, że efektywność leczenia zależy w dużej mierze od Ciebie – nie zapominaj o wizytach kontrolnych!
3. Nie jedz twardych pokarmów
W trakcie leczenia ortodontycznego, do zębów przyłożona jest siła, która przesuwa je w zaplanowane położenie. W trakcie przesuwania Twoje zęby mogą być bardziej wrażliwe niż wcześniej. Nawet jeśli wydaje Ci się , że możesz jeść twarde pokarmy – nie rób tego. Gryzienie orzechów, twardego jabłka czy bardzo twardej skórki od chleba może bardzo obciążyć więzadło, w którym osadzony jest ząb i wpływać na trudność w przesunięciu ortodontycznym zęba. Co więcej, możesz niechcący odklejać zamki.