Jak możesz zwiększyć efektywność Twojego leczenia ortodontycznego?

Jak możesz zwiększyć efektywność Twojego leczenia ortodontycznego?

1. Stosuj się do zaleceń lekarza
Jeśli lekarz zaleci noszenie wyciągów międzyszczękowych ( gumki między górnym a dolnym aparatem) – musisz je nosić. Niestety, bez wkładu pacjenta w tym zakresie, leczenie nie pójdzie ani o krok do przodu.

2. Regularnie pojawiaj się na umówionych wizytach i informuj o wszelkich usterkach
Może się zdarzyć, że odpadnie któryś z zamków w aparacie lub końcówka drutu za rurką na trzonowcu obciera policzek, czy też odczepi fragment Twojego retejnera. Nie ignoruj takich sytuacji i nie czekaj na następną wizytę – od razu skontaktuj się z naszym gabinetem. Odklejony zamek może sprawić, że na kolejnej wizycie trzeba będzie cofnąć się o krok do tyłu w leczeniu, by naprawić usterkę i cały proces się wydłuży. Pamiętaj, że efektywność leczenia zależy w dużej mierze od Ciebie – nie zapominaj o wizytach kontrolnych!

3. Nie jedz twardych pokarmów
W trakcie leczenia ortodontycznego, do zębów przyłożona jest siła, która przesuwa je w zaplanowane położenie. W trakcie przesuwania Twoje zęby mogą być bardziej wrażliwe niż wcześniej. Nawet jeśli wydaje Ci się , że możesz jeść twarde pokarmy – nie rób tego. Gryzienie orzechów, twardego jabłka czy bardzo twardej skórki od chleba może bardzo obciążyć więzadło, w którym osadzony jest ząb i wpływać na trudność w przesunięciu ortodontycznym zęba. Co więcej, możesz niechcący odklejać zamki.

4. Szczczotkuj zęby kilka razy dziennie
Dla większości ludzi noszenie ze sobą szczoteczki i pasty do zębów może wydawać się nieco dziwne. Pacjenci noszący aparaty ortodontyczne szybko stają się specjalistami od środków wspomagających utrzymanie wysokiego poziomu higieny jamy ustnej. Bardzo dbają o zęby, z jednej strony ze względu na nieestetyczny wygląd brudnych zamków , a z drugiej strony z powodu wysokiej świadomości tego, jakie konsekwencje dla wyniku leczenia może mieć zaniedbanie higieny jamy ustnej.

6. Noś swój retainer
Jeśli nie masz zamiaru nosić retainera – nie ma sensu rozpoczęcie leczenia ortodontycznego. Dużo ludzi, którzy nie nosili retencji po leczeniu obserwuje ponowne krzywienie zębów. Retainer pozwala utrzymać położenie zębów, zatem wspomaga Twój nowy uśmiech. W zależności od wady zgryzu, retainer trzeba nosić przez minimum kilka miesięcy a czasem nawet do końca życia.

wróć