Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u dentysty?

Pierwsza wizyta u dentysty to wizyta adaptacyjna, w czasie której dziecko zapoznaje się z gabinetem i lekarzem. Dentysta w zabawny sposób przedstawia urządzenia w gabinecie – np. lampa to słoneczko, ssak- odkurzacz, ślinociąg- słonik. Wizyta ta ma za zadanie przekonać dziecko, że przyjście na przegląd nie musi się wiązać z czymś nieprzyjemnym.

Przygotowanie dziecka na wizytę powinno zacząć się wcześniej w domu. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą w tym pomóc.

1. Rozmawiaj z dzieckiem o wizycie
W tej sytuacji lepiej nie zaskakiwać małego pacjenta. Lepiej wcześniej opowiedzieć dziecku o wizycie, przy okazji zabawy lub czytając tematyczne książeczki. Na rynku dostępne są różnego rodzaju zabawki typu „mały dentysta”, które po części oswajają pacjenta ze sprzętem obecnym w gabinecie. Często dziecko nie czuje się komfortowo, kiedy ktoś obcy chce obejrzeć jego zęby. Rozwiązaniem może się okazać zakup rękawiczek jednorazowych (lateksowych lub nitrylowych) i „przeglądy stomatologiczne” przeprowadzane w formie zabawy przez rodziców, babcie, ciocie czy innych członków rodziny.

2. Pozytywne nastawienie
Odpowiednie nastawienie to podstawa sukcesu! Jeśli rodzic czuje lęk przed wizytą w gabinecie dentystycznym i nie ukryje tego przed dzieckiem – niestety istnieje duża szansa, że mały pacjent nie będzie chciał usiąść na fotelu czy nawet wejść do gabinetu. Należy przedstawić wizytę w gabinecie jako miłą przygodę.

3. Godzina wizyty ma znaczenie
Lepiej nie umawiać małego  pacjenta na wizytę wieczorem czy zaraz przed drzemką – zmęczone dziecko nie jest cierpliwe i nie będzie chciało współpracować z rodzicami i z lekarzem

4. Nagradzanie dobrego zachowania
Duże znaczenie ma motywacja – często pomimo słabych chęci dzieci decydują się usiąść na fotelu stomatologicznym, kiedy wiedzą, że za dobre zachowanie czeka na nie nagroda. Oczywiście w sytuacji, kiedy założenia wizyty nie są zrealizowane – dziecko nie siada na fotelu, nie chce pokazać zębów pomimo wcześniejszych obietnic, jakiekolwiek nagrody pocieszenia mogą powodować wzmacnianie tego typu zachowań i coraz większe problemy ze współpracą w gabinecie w przyszłości.

5. Nie czekaj zbyt długo
Często rodzice przyprowadzają dzieci do gabinetu dopiero kiedy pojawią się jakieś objawy choroby próchnicowej – ciemne plamy, ubytki czy ból i obrzęk. Niestety, z tego powodu dziecko zaczyna kojarzyć wizytę u dentysty z czymś nieprzyjemnym. Kiedy stan zapalny w zębie jest na tyle zaawansowany, że występuje ból i obrzęk – zazwyczaj znieczulenie słabiej działa, ponieważ szybciej się dezaktywuje. Lepiej zacząć wizyty adaptacyjne kiedy zęby dziecka wydają się zdrowe. Zaleca się, żeby pierwsza wizyta u dentysty miała miejsce już około 18 miesiąca życia dziecka.

6. Częste kontrole
U dzieci choroba próchnicowa postępuje znacznie szybciej niż u dorosłych. Z tego powodu przeglądy jamy ustnej u dzieci powinny odbywać się co 3-4 miesiące, żeby wychwycić próchnicę na jak najwcześniejszym etapie. Tym sposobem zmniejszamy ryzyko wystąpienia objawów bólowych ze strony miazgi zęba, leczenia kanałowego i ograniczamy stres dziecka związany z wizytą w gabinecie stomatologicznym.

wróć