Jak utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej przy noszeniu aparatu?

Naklejone elementy aparatu ortodontycznego są miejscem zwiększonego odkładania się płytki nazębnej i resztek pokarmowych. Pomijając nieestetyczny wygląd, w zalegających resztkach bytują bakterie, które wydzielają kwasy rozpuszczające szkliwo. Przy słabej higienie jamy ustnej, może to powodować powstawanie białych plam wokół zamków a nawet próchnicy. Z tego względu podczas leczenia ortodontycznego należy dokładnie myć zęby pastą po każdym posiłku. Bardzo ważne jest mycie zębów nad zamkiem, przy dziąśle – duża grupa pacjentów o tym zapomina. Niestety, brak higieny w tym rejonie prowadzi do stanów zapalnych dziąseł, ich obrzęku i większej szansy na próchnicę. Rekomendujemy korzystanie ze szczoteczek o miękkim włosiu, równej długości. Takie szczoteczki nie kaleczą dziąseł i pozwalają dokładnie domyć zęby. Bardzo dobrym rozwiązaniem u pacjentów noszących aparat stały jest używanie szczoteczki sonicznej. Taka szczoteczka drga podobnie jak skaler ultradźwiękowy używany w gabinecie – drgania te powodują, że płytka łatwiej odpada z powierzchni zęba. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są szczoteczki soniczne kieszonkowe, na baterie, które pacjent może mieć cały czas przy sobie.

Bardzo pomocne jest stosowanie małych szczoteczek międzyzębowych – tzw. Wyciorków. Są to małe, jednopęczkowe szczoteczki, które pomagają doczyścić zęby między zamkami i wyjąć zalegające resztki pokarmowe. Należy dodatkowo stosować nici dentystyczne lub irygator, który pod dużym ciśnieniem wypłukuje zanieczyszczenia z przestrzeni międzyzębowych. Pozostaje jeszcze wybór pasty do zębów.

Najważniejszym składnikiem pasty do zębów jest fluor. Obecność fluoru w paście do zębów znacząco zmniejsza występowanie próchnicy, ponieważ wpływa on na zwiększenie twardości szkliwa. Kiedy myjemy zęby pastą z fluorem, po umyciu wciąż znajduje się on w naszej ślinie. Po zjedzeniu czegoś słodkiego lub kwaśnego nasze zęby są atakowane przez kwasy, które rozpuszczają szkliwo i wypłukują z niego fluor, tym samym zwiększając kruchość szkliwa. Kiedy myjemy zęby pastą z fluorem – atakowane szkliwo pobierze jony fluoru ze śliny. W sytuacji, gdy stosujemy pastę bez fluoru – szkliwo robi się coraz bardziej kruche, aż dochodzi do utraty jego fragmentu i powstania ubytku próchnicowego.

U pacjentów z nadwrażliwością zębiny może pomóc pasta zmniejszająca nadwrażliwość. Składniki, które odpowiadają za jej działanie to dwutlenek potasu i chlorek strontu. Czasami, w przypadku dużego bólu po zjedzeniu czegoś kwaśnego pomaga odrobina pasty na nadwrażliwość wtarta w szkliwo zęba.
W trakcie noszenia aparatu ortodontycznego nie zaleca się stosowania past wybielających. Zadziałają one tylko na widoczne części zębów, zatem po zdjęciu aparatu będzie różnica w kolorze między szkliwem, które znajdowało się pod zamkiem i resztą powierzchni szkliwa.

wróć