Jak zmniejszyć widoczność białych plam na zębach?

Białe plamy na zębach mogą być wywoływane przez różne czynniki. Jednym z nich jest nadmierna podaż fluoru w wodzie pitnej i w spożywanych pokarmach. Białe zmiany tego typu są objawem fluorozy  zębów. Profilaktyka w dzieciństwie ogranicza się do zmniejszenia ilości fluoru w spożywanych pokarmach przy jednocześnie wysokim stężeniu tego pierwiastka w wodzie wodociągowej. Dodatkowo należy pamiętać, że ilość pasty, którą nakładamy na szczoteczkę myjąc zęby małego dziecka powinna być znikoma. 
Inny problem stanowią białe plamy wynikające ze słabej higieny jamy ustnej, często pojawiające się na stałych zębach u dzieci i nastolatków, które spożywają dużo słodyczy i słodkich napojów. Białe plamy pojawiają się również u pacjentów z naklejonym aparatami stałymi przy nie dość dobrej higienie jamy ustnej oraz u pacjentów, którzy w dzieciństwie doświadczyli urazu zębów.

Jedną z metod zmniejszenia widoczności białych plam na szkliwie jest impregnacja szkliwa preparatem ICON (GC). Przed właściwym zabiegiem należy profesjonalnie wyczyścić żeby. Następnie, zęby są kilkakrotnie wytrawiane, impregnowane i naświetlane lampą UV. Powyższa metoda ma wiele zalet. Przede wszystkim, choroba próchnicowa leczona jest we wczesnym stadium. Struktura zęba pozostaje nienaruszona, metoda ta nie wymaga podawania znieczulenia ani opracowywania zęba wiertłem. Infiltracja zmiany wypełnia lukę między profilaktyką przciwpróchnicową a opracowywaniem zęba i jego wypełnianiem. Bardzo dobrze sprawdza się w odcinku przednim – najczęściej białe plamy występują na zębach siecznych i kłach szczęki ( jedynki, dwójki i trójki). Kształt zęba nie ulega zmianie, poprawia się jego faktura i kolor. 

Nie każdą zmianę białą na szkliwie można leczyć za pomocą infiltracji. Zmiany głębsze, czy bardzo chropowate należy odpowiednio opracować przy użyciu wiertła stomatologicznego.  Następnie szkliwo zęba odbudowywane jest za pomocą materiału kompozytowego. Przy zastosowaniu tej metody możliwa jest zmiana kształtu i koloru zęba. Przy dużych zmianach na szkliwie, w przypadku jego  znacznego zniszczenia czy niedorozwoju, możliwa jest odbudowa protetyczna zęba. Opracowany, wyczyszczony z próchnicy  ząb musi zostać odpowiednio oszlifowany. Następnie pobierany jest wycisk ze specjalnej silikonowej masy. Na podstawie wycisku technik wykonuje koronę, porcelanową na podbudowie metalowej lub pełnoceramiczną bez metalu.

wróć