Większość dzieci traci pierwszy ząb mleczny około 6 roku życia ( choć może się to wydarzyć wcześniej lub później) i Wróżka Zębuszka odwiedza je do 12-13 roku życia. Rodzice chcą wiedzieć kiedy dokładnie w jamie ustnej dziecka pojawią się stałe zęby. Czas wyrzynania u dzieci w każdym przypadku może być inny – czasami stały ząb pojawi się w jamie ustnej po tygodniu od momentu kiedy wypadł ząb mleczny, innym razem trzeba będzie na niego poczekać nawet pół roku.
Jeśli ząb wyrzyna się bardzo powoli, lub minęło więcej niż 6 miesięcy i wciąż nie jest widoczny w jamie ustnej, warto umówić się na wizytę u ortodonty. Poniżej przedstawiamy kilka przyczyn opóźnionego wyrzynania stałych zębów.
1. Wczesna utrata mlecznych zębów
Zęby mleczne są bardzo ważne. Jedną z ich głównych ról jest utrzymywanie miejsca dla zębów stałych. Najlepsza sytuacja ma miejsce, kiedy ząb stały wyrzynając się wypycha ząb mleczny. Kiedy ząb mleczny utracony jest wcześnie, z powodu urazu lub próchnicy, szanse na bezproblemowe wyrznięcie się zęba stałego znacznie spadają. Jeśli w miejscu utraconego zęba mlecznego nie pojawi się utrzymywacz przestrzeni, zęby sąsiadujące z luką zaczną się do niej przesuwać. Może to powodować wsytępowanie nieprawidłowości zębowych – stłoczeń. Czasami, zaburzenie jest tak duże, że dochodzi do zatrzymania wyrzynania zęba i zostaje on „uwięziony” w kości lub wyrzyna się tylko częściowo. Zdarza się, że taki zatrzymany ząb trzeba usunąć. Aby uniknąć tego typu sytuacji, należy dbać o higienę jamy ustnej dziecka, regularnie zabierać je na wizyty u dentysty oraz pilnować by dziecko ubierało ochraniacz na zęby kiedy uprawia sport.