Nieprawidłowe ustawienie zębów w łuku

Nieprawidłowe ustawienie zębów w łuku, a w szczególności stłoczenia, zwiększają ryzyko wystąpienia u pacjenta zapalenia dziąseł czy nawet zapalenia przyzębia. Stłoczone zęby trudno doczyścić – nić dentystyczna albo nie wchodzi w przestrzenie między zębowe albo rwie się na strzępy. Nawet używanie irygatora, który pod dużym ciśnieniem płucze przestrzenie międzyzębowe, może nie pomagać w utrzymaniu optymalnej higieny jamy ustnej. W zalegającej płytce nazębnej namnażają się różne bakterie, które rozpuszczają szkliwo zębów i powodują powstawanie stanów zapalnych dziąseł. Błona śluzowa jamy ustnej, w tym dziąsła, powinna być gładka, różowa i lśniąca. Dziąsła w stanie zapalnym są czerwone, obrzęknięte, co w połączeniu z zalegającą na stłoczonych zębach białą płytką i stłoczonymi zębami wyglądają nieestetycznie.

Nieleczone przewlekłe zapalenie dziąseł może przejść w zapalenie przyzębia. W tej sytuacji dochodzi do niszczenia ozębnej, czyli więzadła, które utrzymuje ząb w zębodole, a następnie utraty kości wokół korzeni żeba. Powstają kieszonki dziąsłowe, przy obecności których jeszcze ciężej jest utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej, a pacjent zauważa odsłaniające się szyjki zębów. W skrajnych przypadkach, przy zaniedbanej chorobie może dojść do rozchwiania a nawet utraty zęba.

Zapalenie dziąseł i przyzębia często leczone jest objawowo – wykonywane są profesjonalne zabiegi higienizacji – scaling czy kiretaż. Scaling, czyli usuwanie kamienia, polega na usuwaniu kamienia w okolicy szyjek zębów przy użyciu skalera ultradźwiękowego. Zabieg jest niebolesny. Następnie wykonywane jest płukanie kieszonek wszystkich zębów, mające na celu niszczenie niekorzystnych bakterii, które w nich przebywają. Kiretaż jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu i polega na ręcznym usunięciu złogów z kieszonek dziąsłowych ostrym narzędziem – kiretą.

Oba powyższe zabiegi pomagają w poprawie stanu dziąseł i przyzębia, ale nie leczą przyczyny stanu zapalnego. U pacjentów z dużymi stłoczeniami i słabą higieną jamy ustnej, scaling jest często powtarzanym zabiegiem.

Zalegająca płytka wokół nieprawidłowo ustawionych zębów prowadzi też do powstawania w nich ubytków próchnicowych. Często przy znacznych stłoczeniach zębów ubytków tych nie widać gołym okiem, można je zobaczyć dopiero po wykonaniu prześwietlenia – zdjęcia zębowego lub dużego zdjęcia przeglądowego jamy ustnej – pantomogramu.
Aby pozbyć się uciążliwych problemów w powyższej sytuacji należy wyeliminować przyczynę – stłoczenie zębów. Ortodonta przedstawia indywidualny plan leczenia dla każdego pacjenta, który może się różnić w zależności od wady zgryzu i nasilenia stłoczeń. Celem jest równe ustawienie zębów na środku wyrostka zębodołowego tak, aby z każdej strony były otoczone kością.

Po wyleczeniu wady zęby są uszeregowane w jamie ustnej, nie nachodzą na siebie. Można je bez problemu czyścić nićmi i irygatorem, a stany zapalne dziąseł nie występują. Przy odpowiednim prowadzeniu leczenia można zmniejszyć lub cofnąć odsłonięcie szyjek zębów. Wyprostowane zęby wydają się jaśniejsze i ładniejsze co wpływa na znaczną poprawę samopoczucia pacjentów, którzy po zakończonym leczeniu częściej i chętniej się uśmiechają.

wróć