Telefon: 41 366 00 69 Telefon: 41 345 05 31 Kom: 535 888 886
Email: biuro@dentifem.pl
Godziny otwarcia: Pn – Cz: 8:00 – 19:00,
Pt: Umówione wizyty
Pierwsza wizyta dziecka, adaptacyjna, powinna mieć miejsce około 18 miesiąca życia dziecka.
Pierwsza wizyta u ortodonty powinna mieć miejsce, kiedy coś zaniepokoi dentystę lub rodziców – krzywo ustawione zęby, zbyt wysunięta broda lub malutka, bardzo cofnięta bródka.
Najlepiej profilaktycznie udać się do ortodonty około 8 – 9 roku życia.
Częstotliwość z jaką powinno się sprawdzać stan jamy ustnej ustala dentysta na pierwszej wizycie po ocenie jamy ustnej. Zwykle dorośli powinni pojawiać się w gabinecie co 6 miesięcy, dzieci co 3 miesiące.
W zależności od stopnia odkładania się kamienia i skłonności do przebarwień, usuwanie kamienia i przebarwień (scaling i piaskowanie) należy wykonywać co 6 miesięcy.
Jeżeli na wizycie stomatologicznej wykonywane było znieczulenie miejscowe, należy zaczekać aż jego objawy całkowicie ustąpią – język, policzek oraz warga nie będą „odrętwiałe”. Dopiero wtedy ryzyko pogryzienia przez pacjenta policzka jest minimalizowane.
Przed wizytą stomatologiczną można jeść, ale pacjenci z silnym odruchem wymiotnym powinni ograniczyć ilość spożywanego jedzenia, w szczególności jeżeli na wizycie planowane jest pobieranie wycisków.
Nadwrażliwość zębiny, można ograniczyć stosując specjalny środek dentystyczny wcierany przez dentystę, używając specjalnej pasty oraz ograniczając słodkie i kwaśne napoje i pokarmy.
Zęby należy myć co najmniej 2 razy dziennie (rano i wieczorem) przez około 2 minuty. Dodatkowo, warto czyścić przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną, szczoteczkami międzyzębowymi lub za pomocą irygatora.
Zdjęcie pantomograficzne najczęściej wykonuje się przed planowanym leczeniem zachowawczym, protetycznym, chirurgicznym i ortodontycznym. Pozwala ono zobaczyć ubytki niewidoczne w badaniu klinicznym, zatrzymane czy złamane zęby.
Aparaty ruchome stosowane są u dzieci do około 13 – 14 roku życia. Stałe aparaty ortodontyczne, w zależności od wady, stosuje się od około 14 roku życia. Nie istnieje górna granica wiekowa stosowania aparatów ortodontycznych. Można je stosować w każdym wieku.
Ósemki powinno się usuwać kiedy nie ma miejsca na ich wyrznięcie. Takie zęby mogą dawać dolegliwości bólowe i jednocześnie nie być widocznymi w jamie ustnej – możemy je zobaczyć na zdjęciu pantomograficznym.
Zęby ósme, które są częściowo widoczne w jamie ustnej nie biorą udziału w zgryzie, ciężko je prawidłowo domyć – również należy usuwać, najlepiej przed pojawieniem się bolesnego stanu zapalnego.
Po nałożeniu aparatu i jego aktywacji pacjenci czują ucisk. Wrażenie to może pojawiać się po każdej aktywacji aparatu i powinno przeminąć po 3 – 4 dniach.
Irygator to urządzenie do stosowania w domu. Może być używany zamiast nici dentystycznej, przy bardzo ściśle przylegających zębach. Pomaga w higienie jamy ustnej u pacjentów z chorobami przyzębia, z uzupełnieniami protetycznymi i w trakcie leczenia ortodontycznego.
Od urodzenia do 8 roku życia.
Obecnie zaleca się pastę z zawartością 1000 ppm F od pierwszego zęba. Zawartość ppm F można sprawdzić na opakowaniu.
Protezy stomatologiczne powinno się zdejmować na noc i po umyciu mydłem lub płynem do naczyń przechowywać na sucho. Przechowywanie protezy w szklance z wodą powoduje, że na jej powierzchni namnażają się grzyby, którymi następnie zostaje zainfekowana jama ustna.
Aby wykonać aparat ortodontyczny u dziecka należy pobrać wyciski górnych i dolnych zębów u dziecka. Następnie, wyciski wraz z projektem aparatu przesyłane są do technika wykonującego aparat. Na kolejnej wizycie aparat jest oddawany pacjentowi przez lekarza.
Lekarz mierzy plastikowe lub metalowe łyżki wyciskowe w jamie ustnej, oddzielną dla górnego i dolnego łuku zębowego. Następnie, każda z łyżek jest kolejno wypełniana specjalną masą wyciskową i wkładana do jamy ustnej pacjenta. Kiedy po około 1,5 minuty masa stwardnieje, łyżka jest wyjmowana.
Najczęściej cały proces realizowany jest w trakcie 4 wizyt. Zdarza się, że konieczne są poprawki i w takim wypadku całość może potrwać 5 wizyt.
Zarówno dla dziecka jak i dla rodziców wygodne są małe soniczne szczoteczki ze świecącą końcówką, która podświetla zęby i pozwala dokładnie je umyć. Można je stosować od pierwszego zęba.
Nie, leczenie z wykorzystaniem niewidocznych nakładek jest bezbolesne. Czasami Pacjenci odczuwają niewielki dyskomfort podczas pierwszego dnia noszenia nakładek.
Zwykle tak, choć jest to zależne od tego, jak kompleksowa jest wada pacjenta.
Nie, w przypadku leczenia nakładkami wizyty odbywają się rzadziej.
Jest to obserwacja postępów leczenia u pacjenta z wykorzystaniem specjalnego urządzenia i aplikacji Dental Monitoring. Pozwala ono na zmniejszenie liczby wizyt w gabinecie u pacjentów, u których prowadzone jest leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem niewidocznych nakładek.
Jest to inna nazwa dla niewidocznych aparatów ortodontycznych, nakładek.
Efekty leczenia są często lepsze i bardziej przewidywalne w przypadku leczenia nakładkami ortodontycznymi, ale tylko jeśli leczenie jest prowadzone przez specjalistę.
Jest to zmiana kształtu zęba z wykorzystaniem materiału złożonego światłoutwardzalnego.
Jak najbardziej, efekty lecznicze są bardzo dobre.
Tak, w niewidocznych nakładkach ortodontycznych można jeść. Po zjedzeniu należy umyć zęby, umyć nakładkę, a następnie ponownie ją założyć.
Przynajmniej 22 godziny na dobę.
Nakładki można zdjąć, a następnie dokładnie wynitkować i umyć zęby. W przypadku aparatów stałych bardzo ciężko jest utrzymać dobrą higienę jamy ustnej. Dodatkowo, aparaty stałe są bardzo awaryjne: trzeba bardzo uważać by nie zerwać zamka.
Aparat HYRAX lub niewidoczne aparaty nakładkowe. Aparaty nakładkowe dodatkowo znacząco poprawiają estetyczne ustawienie zębów pacjenta.
To zależy od przypadku i planu leczenia przedstawionego przez ortodontę.
Tak, ale wiąże się to z ryzykiem pojawienia się dużych zmian próchnicowych. Nakładki ortodontyczne są dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem.
Jesteśmy gabinetem specjalistycznym w centrum Kielc. Prowadzimy leczenie stomatologiczne, ortodontyczne, a także z zakresu reumatologii oraz fizjoterapii.
Adres: ul. Złota 26
25-015 Kielce, Polska
Telefon: 41 366 00 69
Telefon: 41 345 05 31
Kom: 535 888 886
Email: biuro@dentifem.pl
Poniedziałek – Czwartek: 08:00 – 19:00
Piątek: Umówione wizyty
Polityka RODO