ORTODONCJA

Leczenie dorosłych

U pacjentów dorosłych stosujemy aparaty stałe. Na umyte, odpowiednio przygotowane zęby naklejane są zamki ortodontyczne przy użyciu specjalnego kleju. Obecnie stosowane są zamki metalowe, rodowane, tytanowe, kryształowe czy złote. Zamki kryształowe i złote są mniej widoczne niż zamki metalowe.
Ważnym elementem aparatu ortodontycznego są sprężyste łuki ortodontyczne, które mocuje się do zamków specjalnymi elastycznymi gumkami, tzw. Ligaturami. Ligatury mogą być szare, przezroczyste czy kolorowe.
W zależności od wady zgryzu, stały aparat ortodontyczny noszony jest przez pacjenta przez okres około 2 lat. Wizyty kontrolne odbywają się co 6-8 tygodni. Brak obecności na umówionych wizytach skutkuje brakiem aktywacji aparatu, a co za tym idzie – wydłużeniem całkowitego czasu leczenia.
Po zdjęciu aparatu stałego, na wewnętrznej stronie zębów, od kła do kła, naklejany jest specjalnie dogięty metalowy drucik, tzw. Retainer. Bardzo ważne są wizyty kontrolne podczas noszenia retainera. Czasami pacjent może nie zauważyć, że jego fragment uległ odkruszeniu, a odkryje ten fakt dopiero w momencie niechcianego przesunięcia zębów.
W łuku górnym oprócz retainera stosowany jest ruchomy aparat zakładany na noc, który składa się z akrylowej płytki, metalowych klamer i czasami innych elementów.

wróć