ORTODONCJA

Leczenie dzieci

U dzieci stosowane są głównie aparaty ruchome, które nie są na stałe zamontowane w jamie ustnej.
Aparaty te wykonywane są przez technika dentystycznego na podstawie modeli odlanych z wycisków, które wcześniej zostały pobrane przez ortodontę. Aparat składa się z płytki akrylowej, śruby oraz specjalnych klamer na zęby. Kolor płytki wybiera pacjent, w naszej ofercie znajduje się cała gama kolorów i wzorów.
Aparat ruchomy działa tylko wtedy, gdy jest regularnie noszony przez pacjenta przez około 14 godzin na dobę. Drugim warunkiem jego efektywności jest regulacja aparatu przez ortodontę na wizytach kontrolnych. Wizyty kontrolne podczas noszenia aparatu ruchomego odbywają się co 1,5 – 2 miesiące. Efekty leczenia zależą w dużej mierze od zaangażowania i dyscypliny pacjenta.
Czasami u dzieci stosowane są również stałe aparaty fragmentaryczne, czyli naklejane na niektóre zęby. Ich zaletą jest fakt, że są one na stałe zamontowane w jamie ustnej, czyli ich działanie nie jest zależne od dyscypliny pacjenta – prostują zęby przez 24 godziny na dobę. Na niektóre zęby naklejane są metalowe zamki, a w nich kolorowymi ligaturami montowany jest metalowy drut.

wróć