ORTODONCJA

Leczenie ortodontyczne dorosłych

U pacjentów dorosłych stosujemy nowoczesne, niewidoczne aparaty stałe (alignery) lub metalowe aparaty stałe (klasyczne lub samoligaturujące).

W przypadku aparatów nakładkowych (alignerów) wizyty odbywają się rzadziej niż w ma to miejsce przy metalowych aparatach stałych. Każdy krok w leczeniu jest zaplanowany z góry, a nakładki są wyprodukowane specjalnie dla pacjenta, na całe leczenie. Poza wizytami w gabinecie, podczas leczenia nakładkowego, stosujemy DentalMonitoring. Jest to system zdalnego monitorowania leczenia, który pozwala nam śledzić proces leczenia pacjenta raz w tygodniu i informować go, czy zmiana nakładki na kolejną jest możliwa. DentalMonitoring pozwala również na monitorowanie higieny jamy ustnej pacjenta. Jest to fantastyczne rozwiązanie dla pacjentów podróżujących, mających mało czasu na wizyty w gabinecie ortodontycznym oraz dla dzieci.

W przypadku metalowych aparatów stałych, na umyte, odpowiednio przygotowane zęby naklejane są zamki ortodontyczne przy użyciu specjalnego kleju. Obecnie stosowane są zamki metalowe, rodowane, tytanowe czy złote. Zamki złote są mniej widoczne niż zamki metalowe. Zamki samoligaturujące są nowoczesną wersją aparatów stałych metalowych. Nie wymagają stosowania kolorowych ligatur ortodontycznych.
Ważnym elementem aparatu ortodontycznego są sprężyste łuki ortodontyczne, które mocuje się do zamków specjalnymi elastycznymi gumkami, tzw. Ligaturami. Ligatury mogą być szare, przezroczyste czy kolorowe.
W zależności od wady zgryzu, stały aparat ortodontyczny stały noszony jest przez pacjenta przez okres około 2 lat. Wizyty kontrolne odbywają się co 4-8 tygodni. Brak obecności na umówionych wizytach skutkuje brakiem aktywacji aparatu, a co za tym idzie – wydłużeniem całkowitego czasu leczenia.
Po zdjęciu aparatu stałego, na wewnętrznej stronie zębów, od kła do kła, naklejany jest specjalnie dogięty metalowy drucik, tzw. Retainer. Bardzo ważne są wizyty kontrolne podczas noszenia retainera. Czasami pacjent może nie zauważyć, że jego fragment uległ odkruszeniu, a odkryje ten fakt dopiero w momencie niechcianego przesunięcia zębów.
W łuku górnym oprócz retainera stosowany jest ruchomy aparat zakładany na noc, który składa się z akrylowej płytki, metalowych klamer i czasami innych elementów.

wróć