ORTODONCJA

Leczenie ortodontyczne dzieci

Nowocześnie ortodontyczne leczenie dzieci opiera się na leczeniu niewidocznymi nakładkami ortodontycznymi, czyli alignerami.

Jakie są zalety leczenia nakładkami w porównaniu do leczenia klasycznymi ruchomymi aparatami ortodontycznymi?

Klasyczne ruchome aparaty nie zmieniły swej konstrukcji od wielu lat. Służą one do rozwiązywania części problemów zgryzowych u dziecka. Co ważne, takie aparaty NIE SĄ precyzyjne. Nie można oczekiwać, że w wyniku ich stosowania ustawienie zębów dziecka będzie idealne.

WADY klasycznych ruchomych aparatów ortodontycznych:

  1. Delikatna konstrukcja: aparaty te łatwo ulegają zniszczeniom podczas stosowania. Płyta aparatu jest podatna na pęknięcia, metalowe klamry są podatne na złamania;
  2. Mało precyzyjne działanie: aparaty te nie kontrolują położenia zębów w sposób precyzyjny;
  3. Zajmują dużo miejsca w jamie ustnej: mogą wzmagać odruch wymiotny;
  4. Ze względu na fakt, że są mało precyzyjne, po ich stosowaniu konieczne jest dalsze ustawianie zębów z wykorzystaniem aparatów stałych lub nakładek ortodontycznych.

Wszystkie te wady są nieaktualne w przypadku NIEWIDOCZNYCH NAKŁADEK ortodontycznych. Zajmują one mało miejsca w jamie ustnej, są gładkie, idealnie przylegają do zębów. Jedna nakładka stosowana jest przez tydzień po czym zastępuje się ją kolejną w serii. Pojedyncza nakładka zostaje zatem wymieniona na nową nim ulegnie uszkodzeniu. Dzieci chętnie noszą niewidoczne nakładki, ponieważ nie przeszkadzają one w jedzeniu. Nakładki można w każdej chwili zdjąć i dokładnie umyć zęby. Rodzice pacjentów są zdecydowanie bardziej zadowoleni z leczenia nakładkowego, między innymi ze względu na:

  1. Szybko widoczne efekty leczenia;
  2. Małą awaryjność aparatów nakładkowych;
  3. Wszechstronność tych aparatów: jestem w stanie jednocześnie rozwiązać duży problem ortodontyczny oraz estetyczny, co jest szczególnie istotne dla rodziców pacjentów.

W jaki sposób rozpocząć leczenie nakładkami u dziecka?

Po pierwszej konsultacji ortodontycznej, jeśli nie jest potrzebne leczenie u innych specjalistów (chirurg, dentysta, laryngolog) u dziecka wykonywane są skany jamy ustnej. Skaner jest fantastycznym urządzeniem, które wyeliminowało potrzebę wykonywania nielubianych przez pacjentów wycisków. Poza skanami, wykonujemy fotografie uzębienia i uśmiechu dziecka oraz zdjęcie rentgenowskie.

Następnie specjalista ortodonta, doktor Karolina Rokita, planuje leczenie ortodontyczne i po przygotowaniu planu, wysyła go do pracowni technicznej w celu zamówienia nakładek. Kiedy nakładki pojawiają się w gabinecie, u pacjenta naklejane są specjalne attachmenty, oraz pacjent uczy się jak zakładać i zdejmować nakładki. W przypadku dłuższych leczeń można dodatkowo wykorzystać zdalne monitorowanie leczenia, czyli DentalMonitoring.

wróć