ORTODONCJA

Podstawy leczenia ortodontycznego

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem wad zgryzu i nieprawidłowości zębowych (tzw. „krzywych zębów”). Wady zgryzu mogą różnie wyglądać: od źle ustawionych zębów do cofniętej (tyłozgryz / tyłożuchwie) lub wysuniętej do przodu (przodozgryz / przodożuchwie) żuchwy. Nieprawidłowe ustawienie szczęki i żuchwy względem siebie, jak również występujące między nimi dysproporcje i nieprawidłowości zębowe wpływają na cały układ narządu żucia. Leczenie ortodontyczne pomaga w odzyskaniu prawidłowej funkcji przez układ narządu żucia jak również pozwala osiągnąć zadowalający estetycznie efekt, jakim jest ładniejszy uśmiech z równo uszeregowanymi zębami.

Leczeniem wad zgryzu zajmuje się lekarz ortodonta, który do zaplanowania leczenia potrzebuje jak najwięcej informacji o tym jak wygląda wada zgryzu u pacjenta.

Ortodonta uzyskuje te informacje poprzez:

1. Rozmowę z pacjentem,

2. Wykonanie zdjęć fotograficznych twarzy i zębów pacjenta profesjonalnym aparatem fotograficznym,

3. Robiąc pomiary na modelach ortodontycznych odlanych z wycisków. Wycisk to odbicie zębów w elastycznej masie (przez dzieci nazywana „plasteliną”), która nakładana jest na łyżkę rozmiarem dopasowanym do szczęki pacjenta.

4. Do zaplanowania leczenia ortodontycznego konieczne jest również wykonanie kilku zdjęć rentgenowskich – pantomograficznego („pantomogram”, cefalometrycznego („tele boczne głowy”) i w niektórych przypadkach status zębowy.
Na kolejnej wizycie ortodonta przedstawia plan leczenia ortodontycznego i opisuje działanie aparatu, który zostanie zastosowany.

wróć