STOMATOLOGIA

Higiena i profilaktyka

Profilaktyka zajmuje się zapobieganiem powstawania ognisk zapalnych w jamie ustnej, takich jak ogniska próchnicowe i zapalenie dziąseł. Zajmuje się ona również zapobieganiem nawrotom chorób po zakończeniu leczenia.

W jej skład wchodzą:

Wizyty kontrolne: bardzo ważne jest regularne badanie stanu przyzębia i zębów, aby istniała możliwość jak najszybszego podjęcia działania w przypadku wykrycia zapalenia dziąseł lub wykrycia ubytku próchnicowego na wczesnym etapie jego rozwoju.

Badanie stanu przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej – błona śluzowa w jamie ustnej powinna być gładka, różowa, lśniąca; w trakcie badania sprawdzany jest stan błony śluzowej jamy ustnej oraz dziąseł – w przypadku zapalenia dziąseł oraz zapalenia przyzębia należy szybko ustalić przyczynę stanu zapalnego, aby nie doprowadzić do zniszczenia aparatu zawieszeniowego, w którym umieszczony jest ząb.

Usuwanie kamienia nazębnego/scaling – kamień nazębny, czyli zmineralizowana płytka nazębna, usuwany jest za pomocą nowoczesnego skalera ultradźwiękowego. Zwykle zabieg jest niebolesny, w przypadku pacjentów cierpiących na nadwrażliwość istnieje możliwość znieczulenia przed zabiegiem scalingu. Po zabiegu ma miejsce dokładne płukanie kieszonek dziąsłowych płynem antybakteryjnym. Do kilku dni po zabiegu może występować przemijająca nadwrażliwość.

Płukanie kieszonek dziąsłowych

Piaskowanie – jest to usuwanie z zębów osadu, przebarwień pochodzenia zewnętrznego (np. z kawy czy herbaty) za pomocą urządzenia, w którym znajduje się pojemnik ze specjalnym, smakowym piaskiem oczyszczającym zęby. Po zabiegu zęby wyglądają na jaśniejsze. Do kilku dni po zabiegu może występować przemijająca nadwrażliwość, tak jak w przypadku zabiegu usuwania kamienia nazębnego.

Usuwanie kamienia nazębnego i usuwanie osadu (piaskowanie) mogą być wykonane w ramach jednej wizyty – instruktaż higieny – w trakcie wizyty pacjent informowany jest jak i za pomocą jakich sprzętów należy dbać o jamę ustną by uniknąć pojawieniu się ognisk próchnicowych. Co więcej, lekarz informuje jakich składników należy unikać w diecie, by cieszyć się zdrowymi zębami.

zobacz cennik

wróć