STOMATOLOGIA

Stomatologia zachowawcza i endodoncja

Stomatologia zachowawcza zajmuje się:
-profesjonalnymi, szczegółowymi przeglądami stomatologicznymi – bardzo ważne jest regularne badanie stanu zębów (w zależności od skłonności do choroby próchnicowej – co 3 do 6 miesięcy), aby istniała możliwość jak najszybszego podjęcia działania w przypadku wykrycia próchnicy, jak najbardziej zachowawczego opracowania ubytku i jego wypełnienia.

-dokładną diagnostyką: szczegółowy wywiad z pacjentem i dokładne badanie wewnątrzustne, dodatkowo mogą być poparte wykonaniem bezpiecznego badania radiologicznego – szczegółowego zdjęcia RVG (zębowego) lub OPG, zdjęcia pantomograficznego, które jest badaniem przeglądowym pomagającym w ocenie stanu kości i uzębienia w całej jamie ustnej.

-leczeniem próchnicy i odbudową tkanek zęba materiałem kompozytowym – lekarz dentysta za pomocą specjalistycznego sprzętu dokładnie opracowuje ognisko próchnicowe i następnie wypełnia ząb nowoczesnym, światłoutwardzalnym materiałem przywracającym powierzchni zęba jego kształt i funkcję. Nowoczesne materiały kompozytowe mają szerokie spektrum kolorystyczne, pozwalające wybrać odcień łudząco przypominający naturalny kolor wypełnianego zęba.

-leczeniem endodontycznym i odbudowę korony zęba po leczeniu endodontycznym – w sytuacji, gdy stan zapalny obejmie miazgę zęba konieczne jest rozpoczęcie leczenia endodontycznego (kanałowego). Ten specjalistyczny zabieg polega na usunięciu miazgi zęba z komory zęba i kanałów jego korzeni i następnie szczelne ich wypełnienie. Oddzielnym zabiegiem, który wykonuje się po leczeniu endodontycznym jest odbudowa zęba materiałem kompozytowym.

wróć