Nakładki ortodontyczne

NAKŁADKI ORTODONTYCZNE

Czym są nakładki ortodontyczne?

Wszyscy znamy moc szerokiego, pięknego uśmiechu – tego rodzaju uśmiechu, który może rozświetlić pomieszczenie i emanować silnym poczuciem pewności siebie. Jednak nie każdy rodzi się z uśmiechem, który kocha. Ale to nie znaczy, że dana osoba nie może uzyskać uśmiechu swoich marzeń! Współcześnie dostępnych jest więcej możliwości. Nakładki ortodontyczne to doskonały wybór, w tym również dla aktywnych dorosłych, którzy chcą skutecznego leczenia, które jest prawie niewidoczne dla innych.

Zacznijmy od podstaw. Niewidoczne nakładki ortodontyczne to prawie przezroczyste, wykonane zgodnie z indywidualnym planem leczenia nakładki, które ściśle dopasowują się do zębów pacjenta. Wykonane z materiału podobnego do tworzywa sztucznego, nakładki są wykonane tak, aby pasowały do zębów pacjenta na różnych etapach jego leczenia. Każdy zestaw nakładek jest noszony przez jeden-trzy tygodnie, co najmniej 22 godziny dziennie, zanim następuje zmiana zestawu. Każdy zestaw nakładek ortodontycznych jest zaprojektowany tak, aby przesuwać zęby stopniowo, zgodnie z planem leczenia ortodonty, aż do osiągnięcia ich pożądanego ustawienia. Dodatkowe przyczepy na zębach (attachment’y) pomagają nakładkom ortodontycznym prawidłowo przesuwać zęby. Nakładki ortodontyczne mogą leczyć większość  przypadków wad zgryzu, zgryzu krzyżowego, zgryzu krzyżowego, zgryzu otwartego, stłoczenia i odstępów. W każdym przypadku konieczna jest indywidualna ocena przez lekarza ortodontę podczas konsultacji ortodontycznej w celu zapewnienia dokładnej diagnozy i najlepszych zaleceń dotyczących leczenia ortodontycznego.

Cechy nakładek ortodontycznych

Przezroczyste nakładki ortodontyczne są jednolite i gładkie, dzięki czemu można je nosić w sposób naturalny, nie czując dyskomfortu. Leczenie nakładkami ortodontycznymi wymaga noszenia ich niemal przez cały czas, ale łatwo je zdjąć, co umożliwia wygodę w trakcie pracy, jedzenia, mycia zębów, czy randkowania.

Nakładki ortodontyczne dopasowują się do zębów bez użycia lub drutów i nie przeszkadzają w mowie. Jest to system leczenia, który jest mało kłopotliwy dla pacjenta i bardzo efektywnie działający. Materiał, z którego wykonane są nakładki jest niezwykle cienkim tworzywem medycznym, z którego nie wyciekają żadne materiały w czasie noszenia.

Korzyści leczenia nakładkami ortodontycznymi

Mniejsze ryzyko kontuzji podczas uprawiania sportu przy użyciu niewidocznych nakładek ortodontycznych

Podczas korzystania z tradycyjnych aparatów ortodontycznych granie w większość gier w piłkę jest dość niebezpieczne, nie wspominając o uprawianiu jakichkolwiek sztuk walki. Niewidoczny system nakładek ortodontycznych chroni zęby i nie ma przeciwwskazań do uprawiania sportu. W razie wątpliwości, można wyjąć nakładki ortodontyczne na krótki czas uprawiania sportu.

 

Krótszy okres leczenia

Przy stosowaniu tradycyjnych aparatów ortodontycznych średni okres leczenia wynosi od 1,5 do kilku lat. Ta sam wada podczas stosowania niewidocznych nakładek ortodontycznych może być skorygowana w krótszym czasie (pod warunkiem stosowania się do zaleceń lekarza ortodonty).

 

Lepsza higiena jamy ustnej

W związku z tradycyjnym leczeniem ortodontycznym rzadko wspomina się, że ze względu na trudności w czyszczeniu w okresie użytkowania, obecność próchnicy jest bardzo częsta. Korzystając z niewidocznych nakładek ortodontycznych nie musisz zmieniać rutyny czyszczenia zębów, możesz je wykonywać tak jak przed zabiegiem. Nakładki ortodontyczne można zdjąć na czas mycia zębów co zdecydowanie ułatwia utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej.

 

Można je zdjąć w dowolnym momencie

W przypadku tradycyjnego aparatu ortodontycznego, jeśli masz pracę, w której potrzebujesz komunikacji werbalnej, może to powodować pewne wyzwania, w szczególności na początku leczenia. Jeśli używasz niewidocznych nakładek ortodontycznych, nie stanowi to problemu, ponieważ nikt nie widzi, że w ogóle używasz jakiegokolwiek aparatu ortodontycznego. A jeśli czujesz, że niewidzialne nakładki przeszkadzają Ci w jakichkolwiek działaniach, możesz je po prostu na chwilę zdjąć i założyć z powrotem później.

 

Cena, termin i wynik pod większą kontrolą

Wydajność tradycyjnego aparatu ortodontycznego jest incydentalna, wpływa na nią wiele czynników, więc prawie niemożliwe jest wcześniejsze przewidzenie terminu i kosztów leczenia. W przypadku niewidocznych nakładek ortodontycznych otrzymujesz plan leczenia, który obejmuje dokładniejszy termin i koszt leczenia. Leczenia nakładkami ortodontycznymi jest bardziej precyzyjne i łatwiej jest przewidzieć jego czas trwania. Nie można jednak wykluczyć konieczności ewentualnych poprawek w planie leczenia, których konieczność zastosowania może wyniknąć w trakcie przebiegu leczenia.

 

Nie powinieneś zmieniać swoich nawyków

Podczas leczenia tradycyjnym aparatem ortodontycznym należy unikać wielu czynności jak np. jedzenia jabłka, żucia gumy do żucia, jedzenia toffi. Korzystając z niewidocznych nakładek ortodontycznych, można jeść i pić dokładnie tak, jak wcześniej i nawet nie czuć, że jesteś w trakcie leczenia ortodontycznego, ponieważ w łatwy sposób można zdjąć nakładki ortodontyczne na czas posiłku, a potem po umyciu zębów założyć je ponownie.

 

Efekt incognito

Chociaż tradycyjne aparaty ortodontyczne nie są już krępujące, a niektórzy uważają je nawet za modne, to jest wiele sytuacji w życiu, w których sprzętu do leczenia ortodontycznego wolałbyś nie pokazywać innym. Wybierz naprawdę niewidoczne rozwiązanie!

 

Krótszy czas, podobna cena

Leczenie nakładkami ortodontycznymi jest porównywalne pod względem kosztu z tradycyjnymi aparatami ortodontycznymi, a jednocześnie może być zdecydowanie krótsze. Większość uważa, że leczenie nakładkami ortodontycznymi kosztuje znacznie więcej niż tradycyjne aparaty. Jeśli porównamy estetyczny, tradycyjny, adhezyjny aparat ortodontyczny (wliczając koszty konsultacji, naklejenia aparatu, wizyt kontrolnych, napraw, higienizacji, demontażu aparatu i założenia retencji), okaże się, że koszty są podobne. Koszt leczenia nakładkami ortodontycznymi jest również bardziej przewidywalny.

 

Mniej wizyt

Leczenia nakładkami ortodontycznymi wymaga zdecydowanie mniej wizyt (w zależności od systemu). Wszyscy wiemy, że czas jest bezcenny. Zaoszczędzony w ten sposób czas spożytkuj na to co lubisz robić!

 

Wszechstronność

Wiele osób uważa, że tylko łatwiejsze przypadki mogą być rozwiązane przez niewidoczne nakładki ortodontyczne. Ale nawet w przypadkach bardziej skomplikowanych, np. otwartego zgryzu, zamknięcia przestrzeni, uwolnienia zakleszczonego uzębienia lub zgryzu krzyżowego, niewidoczne nakładki ortodontyczne sprawdzają się jako precyzyjne narzędzie do leczenia ortodontycznego.

 

Bardziej nowoczesna, precyzyjna technologia

W przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów ortodontycznych, nakładki ortodontyczne są w pełni zaprojektowane przez technologię cyfrową. Ze względu zastosowane technologie skanu 3D i druku 3D, możliwe jest osiągnięcie bardzo wysokiej dokładności pożądanego kształtu nakładki ortodontycznej, dzięki czemu możliwe jest dokładniejsze przewidzenie, jaki rodzaj uśmiechu będziesz miał pod koniec zabiegu.